Aktualizacja: 28.07.2015
Napisz do nas
Oœrodek Szkolenia Monocyklistów

Początki sekcjiW sierpniu 1973 roku powstaje pomysł sformalizowania naszych dotychczasowych działań poprzez powołanie do życia sekcji ekwilibrystyki rowerowej, która następnie w marcu 1974 r. związuje swą działalność z zastępem harcerskim działającym przy SP w Chrzelicach. W październiku tego samego roku grupa liczy już 10 osób. Wśród nich jest pierwsza odważna dziewczyna, Beata Bień, a jej śladem niedługo potem podąży wiele innych. W tym samym miesiącu ojciec ustala przepisy gry w piłkę ręczną na monocyklach. Tu należy wyjaśnić, że wtedy już od kilku miesięcy graliśmy w tę nową grę. Był to nowy pomysł mojego ojca, który wcześniej próbował zainteresować nas grą w piłkę rowerową przykładem naszych południowych sąsiadów. Jednak piłka rowerowa na dwukołowych rowerach nie przyjęła się. Zdecydowanie zdominowała ją piłka ręczna na monocyklach. Informacja o tej nowej dyscyplinie wraz z przepisami ukazała dopiero w cztery lata później w gazecie zakładowej "Głos Włókniarza" (nr 9 z dnia. 01.04.1978 r.). W skrócie podam tylko, że czas gry to 2 x 25 min w której uczestniczą dwa zespoły po 6 zawodników. Bramki to obręcze (kosze) o średnicy 0,70 m ustawione prostopadle do powierzchni boiska (inaczej niż w tradycyjnej koszykówce) na wysokości 235 cm (górna krawędź).

W okresie od 13 lutego do 22 kwietnia 1975 r. ukazują się 4 nowe artykuły o sekcji ekwilibrystów z Chrzelic. W maju 1975 roku. kilkunastoosobowa grupa uczestniczy w pochodzie pierwszomajowym w Opolu, co wzbudza dużą sensację i zapoczątkowuje serię pokazów, m.in. reklamę odzieży sportowej na kiermaszu WSS SPOŁEM w Opolu (04.05.75) oraz występy młodych akrobatów z okazji zakończenia VIII etapu Wyścigu Pokoju na stadionie ODRY w Opolu (18.05.75).W trakcie wspomnianego pokazu w Opolu z okazji 1-go Maja zdarzył się pewien incydent. Sztab ludzi odpowiedzialnych za organizację pochodu miał duży problem z moim przejazdem na 4 metrowej wysokości monocyklu (głowa znajdowała się na wysokości ok. 5,30 m) Po pierwsze, przeszkoda w postaci kabli zawieszonych na wysokości ok. 5 m, po drugie, w trakcie przejazdu przed trybuna honorową znajdowałem się wyżej niż zgromadzeni tam przedstawiciele władz i kwiaty które miałem im podać, podawałem im z góry. Wówczas prawdopodobnie miało to podtekst polityczny.

W listopadzie 1975 roku sekcja liczy już 16 osób, w tym 5 dziewcząt. W tym składzie bierze udział w 1976 roku w pochodzie pierwszomajowym w Białej Prudnickiej (nowa siedziba władz gminnych), a następnie w tej samej miejscowości z okazji Dożynek Gminnych (20.09.76).

Zespół cały czas trenuje, ćwiczy nowe ewolucje i figury oraz testuje nowsze generacje monocyklów. W 1974 roku kierownik Wydziału Rybnickiego Zakładu Prefabrykatów w Białej, pan Henryk Czereba zaproponował pracującemu tam mojemu ojcu, bezinteresowną pomoc materiałową i finansową dla sekcji ekwilibrystów. Dzięki temu wsparciu powstały nowe modele monocykli, co pozwoliło przez następne kilka lat na prężną działalność sekcji.


Powrót do kroniki


Ludowy Zespół Sportowy
SEKCJA MONOCYKLISTÓW
Chrzelice 177, 48-220 Łącznik
Tel. 602 475 414

monocykle@chrzelice.pl


Eryk Murlowski    
powrót do strony głównej